BOA VISTA & ENDEMICKÁ FLÓRA

Boa Vista & endemická flóra

Endemit je organismus vyskytující se jen na jednom určitém místě na světě s omezeným rozšířením, většinou na ostrovech. Tolik suchá věda 🙂

Kapverdy patří spolu s Kanárskými ostrovy, Madeirou a Azorami do tzv. Makaronézie a pro všechny tyto ostrovy je příznačný vysoký podíl endemitů ve flóře i fauně, avšak více než u zvířat je tento fenomén možné pozorovat u rostlin.

Boa Vista patří do skupiny návětrných ostrovů a svým klimatem je blízká Sahaře, odkud pochází také veškerý bílý, větrem navátý písek, jímž je – především na dlouhých opuštěných plážích – ostrov proslulý.

Turisté ostrov povětšinou zažijí vyprahlý a suchý, ale i mimo období dešťů, po kterém se Boa Vista změní na kvetoucí zahradu, je možné spatřit spoustu unikátních a také ohrožených druhů rostlin.

Milióny let izolace daly vzniknout endemickému druhu datlovníku Phoenix atlantica, který místní nazývají tamareira a jenž je emblematickým stromem ostrova.

Ale i jiné druhy stojí za povšimnutí, třeba všudypřítomný tamaryšek Tamarix senegalensis či slanomilný sukulent Zygophyllum.

Ne nadarmo se na Boa Vistě, třetím největším ostrově Kapverd, nachází několik rozlehlých chráněných území.

Dalším pozoruhodným druhem je bruta Cocculus pendulus, které se v lokální verzi kreolštiny říká ervatão. Jedná se převážně o plazivý keř, jehož větvě používají místní obyvatelé k výrobě košíků.

Po období dešťů je možné obdivovat do té doby zcela mrtvě vypadající porosty endemického chřestu Asaparagus squarrosus, který svou příbuznost k oblíbené zelenině a  doplňku tak typickému pro květinové vazby prozradí svými jasně červenými plody.

V okolí oázy Fonte Vicente ve vnitrozemí ostrova Boa Visty se nacházejí poslední  porosty akácie bílé Acacia albida, tolik odlišné od převážně z Ameriky  introdukovaných druhů akácií.

A právě na tomto místě je velmi dobře možné si povšimnout, jak je původní rostlinstvo dobře přizpůsobeno drsným klimatickým podmínkám, které jsou po většinu roku na srážky velmi chudé.

V období dešťů (od konce srpna do cca poloviny října) na ostrově zase dochází k intenzivním přívalovým dešťům, jež mohou nabrat spolu s větrem podobu tropických bouří příp. hurikánů.

Zcela unikátní je rostlinstvo na hoře Monte San António, těsně pod samotným vrcholem je možné spatřit pozoruhodný druh pryšce Euphorbia tuckeyna, který typický spíše pro ostrovy São Vicente, Fogo či Santo Antão aj.


Tomáš Vild - profilovkaAutorem článku „Boa Vista & endemická flóra“ je: TOMÁŠ VILD

Narozen v roce 1983 v Plzni. Filolog, amatérský biolog a toho času průvodce na Kapverdách, ostrov Boa Vista. Vášnivý obdivovatel endemické fauny i flóry a cestovatel se slabostí pro literaturu a berberskou kulturu.

A jak některé z výše zmíněných endemických rostlin vypadají?

2016-09-26_11-37-53

Na to se můžete podívat do velmi dobře zpracované publikace: „Endemic plants and indigenous trees of the Cape Verde islands“ (tedy: „Endemické rostliny a původní stromy Kapverdských ostrovů“), která byla vydána v roce 2003 Ministerstvem životního prostředí, zemědělství a rybářství Kapverdské republiky v rámci projektu na zachování biodiverzity.

Tuto publikaci o 35 stanách (ve formátu A5) je sice možné zakoupit za cca 400 escudos (tedy za cca 3,60 EUR), avšak pouze na několika málo místech na Kapverdách.  Kde? Např. v obchůdku lokálních produktů kavárny a penzionu Migrante v Sal Rei na ostrově Boa Vista, nebo v přístavním a multikulturním městě Mindelo na ostrově São Vicente v Capvertdesign+Artesanato.

Tvůrci výše zmíněné příručky tedy zajisté prominou, když zde publikujeme několik ilustrací, jejichž autory jsou: Petra Leyens a Kay Rees-Davies, tak, aby i širší veřejnost, která se k jejich publikaci nemá možnost dostat, získala povědomí o endemických rostlinách (nejen) ostrova Boa Vista.

 

Endemický druh datlovníku Phoenix atlantica

2016-09-26_12-22-44

Všudypřítomný tamaryšek Tamarix senegalensis

2016-09-26_12-30-37

Bruta Cocculus pendulus, v kreolštině ervatão

2016-09-26_12-28-05

Endemický chřest Asaparagus squarrosus

2016-09-26_12-32-25

Krásný článek o Kapverdských ostrovech a jejich flóře s detailně popsanými druhy najdete i na www.botany.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *