BOA VISTA & (NEJEN) ENDEMICKÉ PTACTVO

Boa Vista & (nejen) endemické ptactvo

Třetí největší ostrov Kapverd, Boa Vista, má nejen, unikátní flóru, jak se můžete dozvědět v článku Boa Vista & endemická flóra, ale může se pochlubit také zajímavými zástupci z živočišné říše. Pojďme si představit některá suchozemská zvířata, na které jistě narazíte při vaší dovolené.

Jediným původním suchozemským savcem ostrova, potažmo celého souostroví, před příchodem prvních kolonistů, byl netopýr dlouhouchý (Plecotus austriacus).

Všichni ostatní savci, kozy, myši, kočky, psi, kočkodani, osli aj., se na ostrovy dostali až s Portugalci a některé druhy sekundárně zdivočely.

Boa Vista je velmi bohatá na ptactvo. Některé druhy zde hnízdí, jiné se objeví v době tahu, jež koliduje s obdobím dešťů.

To je pro opeřence velmi důležité, jelikož dočasné mokřady – převážně v jižní části ostrova, pak mohou unaveným cestovatelům z Evropy nabídnout odpočinek a dostatek potravy – tolik potřebné pro pokračování v cestě na zimoviště v kontinentální Africe.

Není proto žádným překvapením, že zde velmi často můžete spatřit kolihy velké (Numenius arquata) nebo kolpíky bílé (Platalea leucorodia) či ptáky, kteří migrují v rámci soustroví.

Právě v září se na Boa Vistě objevují pisily čáponohé(Himantopus himantopus) a také sem poslední tři roky pravidelně zalétá jeden druh velmi vzácné volavky červené Bournovy (Ardea purpurea bournei), kapverdský endemit, který se prakticky vyskytuje jen ve vnitrozemí ostrova Santiago.

Další zástupci brodivých jsou častější, ať už se jedná o nám známou volavku popelavou (Ardea cinerea), volavka střibřitá (Egretta garzetta) nebo volavka rusovlasá (Bubulcus ibis), které se velmi často vyskytují v blízkosti přežvýkavců, kde loví vyplašená sarančata a jiný hmyz.

Mimochodem, na endemické druhy hmyzu je ostrov velmi bohatý.

Každý návštěvník jistě spatří majestátního orlovce říčního (Pandion haliaetus) v kreolštině nazývaného guinchoa při troše štěstí jej uvidíte i s jeho rybí kořistí.

Nepřehlědnutelní jsou krkavci hnědokrcí (Corvus ruficollis) a všudypřítomní vrabci pokřovní (Passer hispaniolensis), vrabci domáci (Passer domesticus), vrabci polní (Passer montanus) či vzácnější endemičtí vrabci ostrovní(Passer iagoensis).

Častá je poštolka Alexandrova (Falco tinnunculus alexandrii), v noci je pak možno vidět zatím neuznanou kapverdskou subspecii sovy pálené (Tyto alba).

Pokud budete mít velké štěstí, potkáte ve vnitrozemí ostrova jeden ze tří hnízdících párů supa mrchožravého (Neophronpercnopterus), který byl dříve velmi početný.

Naopak Portugalskými kolonizátory dovezené perličky kropenaté (Numida meleagris) jsou velmi časté a místními často lovené pro zpestření jídelníčku.

Při toulkách vnitrozemím se jistě setkáte se skřivany obojkovými (Eremopterix nigriceps), skřivany dudkovitými-barvířskými (Alaemon alaudipes) či rychle se pohybujícími běhulíky plavými (Cursorius cursor).

Samostatnou kapitolou jsou pak mořští ptáci. Není výjimkou spatřit tereje žlutonohého (Sula leucogaster) zvaného alcatraz.

Zato fregatku královskou (Fregata magnificens), místními nazývanou rabil, zahlédnete jen výjimečně. Městečko Rabi, poblíž kterého se nachází mezinárodní letiště, je však pojmenováno právě po ní.

U útesů pláže Varandinha se poměrně často vyskytují faetoni červenozobí (Phaeton aeterus) s úchvatnými metr dlouhými ocasními pery. Na plážích se pak probíhají hejna kameňáčků a kulíků.

Seznam ptáků, které je možno spatřit na Boa Vistě by byl velmi rozsáhlý, proto jmenuji jen ty nejzajímavější.

Fauně, hlavně té endemické, zdar 🙂


Tomáš Vild - profilovkaAutorem článku „Boa Vista & (nejen) endemické ptactvo“ je: TOMÁŠ VILD

Narozen v roce 1983 v Plzni. Filolog, amatérský biolog a toho času průvodce na Kapverdách, ostrov Boa Vista. Vášnivý obdivovatel endemické fauny i flóry a cestovatel se slabostí pro literaturu a berberskou kulturu.


Aviflóra na ostrově Boa Vista je opravdu rozmanitá a lokální biologové a ochranáři z organizace NATURALIA pořádají čas od času i tzv. bird watching, tedy výpravy za účelem pozorování ptactva.

Více se můžete v anličtině dočíst na stránkách eko-projektu NATURALIA zde.

EKO projekt NATURALIA si klade za cíl především:

 • poskytování stáží a kvalifikace průvodcům v oblasti eko-turismu
 • poskytnutí zázemí eko-turistickým aktivitám v oblasti Kapverdských ostrovů
 • průzkum přírodních a kulturních zdrojů z ekonomického a turistického hlediska za pomoci využití moderních prostředků a možnost jejich udržitelného využívání
 • podporu spolupráce mezi souostrovími Makaronézie (Kanárské ostrovy – Kapverdské ostrovy), která má napomoci k dosažení regionální soudržnosti a k zachování životního prostředí i při rozvoji cestovního ruchu

a jeho aktivity můžete sledovat také na facebookovém profilu, na který se „prokliknete“ zde.

2 thoughts on “BOA VISTA & (NEJEN) ENDEMICKÉ PTACTVO

 1. kamila truhlářova píše:

  Dobrý večer, zminujete kinedril pokud se vydáme na velryby? Letos jedeme na ostrov Sal…je tam také ta možnost? Děkuji, Kamila

  • Lucie D. Silva píše:

   Dobrý den, Kamilo, na ostrově Sal bohužel není možnost organizovaných výletů za pozorováním velryb. Lucie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *