KAPVERDY: Co ostrov, to originál

Kapverdské ostrovy patří mezi ostrovy tzv. Makaronézie, tedy Šťastné ostrovy (ze starořečtiny makáron – šťastné; nésoi – ostrovy) a nacházejí se zhruba 500 km vzdušnou čarou od západního pobřeží kontinentální Afriky na úrovni Senegalu.

Kapverdských ostrovů je celkem 10 (jako hvězd na kapverdské vlajce) a dělí se na 2 skupiny:

  • Ilhas do barlavento, tedy návětrné ostrovy, kde fouká vítr po většinu roku – v některých měsících více, v některých zase méně: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia (jediný neobydlený ostrov, kde se nachází přírodní rezervace), São Nicolau, Sal a Boa Vista
  • Ilhas do sotavento, tedy závětrné ostrovy, kde naopak vítr nefouká vůbec: Brava, Fogo, Santiago a Maio

Sal, Boa Vista & Maio

Pro pobytovou turistiku jsou vhodné zatím návětrné ostrovy Sal a Boa Vista, které mají plochý reliéf (jakákoli vyvýšenina je spíše výjimkou) a nádherné písečné pláže, jež jsou tvořeny převážně pískem navátým z kontinentální Afriky – až z daleké Sahary.

Obrovský potenciál do budoucna má pro pobytovou turistiku také jižněji položený ostrov Maio, který se reliéfem podobá výše zmíněným ostrovům Sal a Boa Vista, nicméně, patří mezi ostrovy závětrné a jeho klima je tedy mnohem teplejší a pro cestovní ruch příhodnější. Co na ostrově Maio chybí, je dostatečně vybudovaná infrastruktura, která ostrov brzdí v dalším rozvoji.

Zda si pro pobytovou dovolenou vybrat ostrov Sal či ostrov Boa Vista, to se dozvíte v eBooku ZDARMA: DOVOLENÁ NA KAPVERDÁCH aneb 10+1 odpověď na vaše nejčastější otázky.

Donedávna jste se mohli zaletět podívat na ostrovy Santo Antão, São Vicente, São Nicolau, Santiago a Fogo v rámci jednodenních fakultativních výletů, ale jelikož je letadlo, kterými byly přímé přelety mezi jednotlivými ostrovy zajišťovány až do odvolání mimo provoz, k tomu, abyste mohli navštívit i ostatní – tolik nezprofanované – ostrovy (s lokálními aerolinkami společností Binter), je třeba si na návštěvu Kapverdských ostrovů vyhradit mnohem více času a také finančních prostředků.

Nebudete ale litovat! Ostrovy Satnto Antão, São Vicente, São Nicolau, Santiago a Fogo jsou jedinečné!

Ostrovy Santo Antão & São Vicente jsou srdcovka

Ostrov Santo Antão je považován za nejkrásnější a nejzelenější z Kapverdských ostrovů. Najdete zde vysoké hory vzniklé sopečnou činností, vyhaslé vulkány, potoky, říčky a 1000 a jedno políčko.

Na ostrově Santo Antão se žije především ze zemědělské produkce a z rybolovu. Místní pěstují především cukrovou třtinu, ze které pálí tolik proslulý grogue (čtěte grog, tedy kapverdský třtinový rum); kukuřici – hlavní ingredienci národního pokrmu zvaného cachupa (čtěte kačupa); luštěniny všeho druhu; brambory; cibuli; tykve; tabák aj. Všude samý banánovník, mangovník, papája… a vánoční hvězdy, které dorůstají závratných výšek.

Na ostrov Santo Antão se jezdí hlavně za ekoturismem a vysokohorskou turistikou – na treky. Bezpečných pláží je zde pomálu, ale to vůbec nevadí – ostrov má jiné přednosti.

Posuďte sami:

Ostrov São Vicente se nachází západně od ostrova Santo Antão, jeho hlavním městem je Mindelo – největší přístav v Atlantickém oceánu na severní polokouli, který vznikl přírodní cestou – propadem sopečného kráteru.

Mindelo svou koloniální architekturou připomíná evropské město. Je kosmopolitní a najdete zde úplně všechno (obchody, školy, nemocnice, kulturní centra a muzea, bary, restaurace i krásné pláže), kromě velkých hotelových komplexů a práce – za tou se místní stěhují na ostrovy Sal a Boa Vista, kde rychle se rozvíjející cestovní ruch skýtá mnoho pracovních příležitostí.

Ve vnitrozemí ostrova São Vicente se také nacházejí kopce a hory, jako např. Monte Verde (tedy Zelená hora), kde mají mnozí místní svá políčka a pěstují si vlastní zeleninu, aby měli na přilepšenou. Z Monte Verde jsou také nádherné výhledy na všechny strany, ovšem pohled na přístav a samotné Mindelo je dech beroucí.

Pokud bych si mohla vybrat jeden z Kapverdských ostrovů pro život, byl by to právě ostrov São Vicente:

São Nicolau, Fogo & Santiago

São Nicolau je další ostrov, který určitě stojí za návštěvu. Je to vpodstatě taková malá napodobenina ostrova Santo Antão. I tady místní žijí především ze zemědělství a z rybolovu. Žádné hotelové komplexy na ostrově nenajdete, za to příroda je tu rozmanitá a bohatá na endemickou flóru.

Ostrov Fogo je opravdovým unikátem! Nachází se zde přírodní park a doposud činná sopka, jejíž poslední erupce proběhla v roce 2014. Láva s sebou tehdy brala vše a ničila, co jí přišlo do cesty. Obyvatelé vesniček Portela a Bangaeira v kráteru Chã das Caldeiras přišli o všechno…

Ostrov Fogo je známý, kromě možnosti návštěvy sopečného kráteru a výšlapu na nejvyšší vrchol Kapverdských ostrovů Pico Novo, resp. Pico do Fogo (2 829 m n. m.), také produkcí vína značky Chã (popř. Manecon) a pěstováním kávy.

Pláže ostrova Fogo jsou černo-černé a vody omývající jeho břehy jsou divoké a plné nebezpečných spodních proudů – proto ani na ostrově Fogo nenajdete velké hotelové komplexy. I sem se jezdí hlavně za přírodními krásami a horskými výšlapy.

Poslední z ostrovů, které je záhodno navštívit, je ostrov Santiago. Ostrov, kde se nachází hlavní město Kapverdských ostrovů – Praia (v češtině Pláž) – administrativní centrum státu, sídlo prezidenta, parlamentu a dalších institucí. I přes veškerou administrativu a úřadování se na ostrově Santiago žije především ze zemědělské produkce a turismu – ostrov je údajně třetím nejnavštěvovanějším z hlediska turismu.

Bylo to totiž právě tady, na ostrově Santiago, kde se kdysi začala psát historie Kapverdských ostrovů. Tady začalo po roce 1462 jejich osidlování.

Chcete se dozvědět o jednotlivých ostrovech a jejich obyvatelích mnohem více? Sledujte FB stránky Kapverdy & Kapverďané a seriál příspěvků s hashtagy #CoOstrovToOriginál (1-12) z období 01-03/2017!

One thought on “KAPVERDY: Co ostrov, to originál

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *