KARETY A BOA VISTA

Karety a Boa Vista

Kdo by si nepamatoval poznámku o vajíčkách mořské želvy – karety, ze známého filmu Pelíšky. A opravdu, želví vajíčka vypadají jako golfové míčky – jen jsou měkká a po snesení trochu oslizlá.

Každý rok připlouvají na písčité pláže ostrova Boa Vista karety velké, aby zde daly počátek nové generaci.

Jak takové kladení želvích vajíček vypadá je možné spatřit na vlastní oči při ochranáři a biology organizovaném nočním výletě. Želvy totiž snášejí svá vejce pouze v noci.

Samička karety vyleze na břeh a zprvu prozkoumá terén – i přes zdánlivou nemotornost na souši se dokáže pomocí ploutví a přísunů pohybovat velmi rychle.

Pokud se jí místo zamlouvá, začne zadními ploutvemi, které šikovně stočí do tvaru improvizované lopatky, hloubit hnízdo, do kterého posléze snese cca 80 vajec. Ta se pak – podle povětrnostních podmínek – inkubují zhruba 70 dní.

Rovnoměrné pohlaví želviček je určeno teplotou při inkubaci. Z vajíček ve spodní části hnízda, kde je chladněji, se vylíhnou samečci a z horní části samičky.

Ovšem, ani jednoho ze svých potomků budoucí želví matka nespatří. Po snesení vajec a zamaskování hnízda se o ně více nestará.

Místa, kde želva kladla svá vejce, je pak snadné poznat podle stop v písku, jež po sobě samice zanechala. Samci na souš nikdy nevylézají – se samicí se páří ve vodě a tím jejich rodičovská povinnost končí.

Při líhnutí používají malé želvičky k protržení kožovitého obalu vejce tzv. vaječný zub na špičce čenichu. Je to ostatně jediný zub který želvy mají a i ten jim později odpadne.

Po vylíhnutí čeká mláďata cesta k první vlně oceánu, která probíhá – stejně jako kladení i líhnutí – v noci, kdy je menší pravděpodobnost, že želvy ohrozí nějaký predátor. I tak jich mají více než dost a dospělosti se dožívá zhruba jedna želva z tisíce vylíhnutých.

Pokud budete na Kapverdách trávit dovolenou v období mezi polovinou července a polovinou října, nenechte si ujít příběh nové želví generace!

Při troše štěstí totiž společně s ochranáři narazíte na ještě neočipovanou želvu, která od vás dostane jméno 😉


Tomáš Vild - profilovkaAutorem článku „Karety a Boa Vista“ je: TOMÁŠ VILD

Narozen v roce 1983 v Plzni. Filolog, amatérský biolog a toho času průvodce na Kapverdách, ostrov Boa Vista. Vášnivý obdivovatel endemické fauny i flóry a cestovatel se slabostí pro literaturu a berberskou kulturu.

Více o sezónních aktivitách biologů a ochranářů spojených (nejen) s monitorováním karet při kladení vajec na plážích ostrova Boa Vista se můžete v anličtině dočíst na stránkách eko-projektu NATURALIA zde >>

EKO projekt NATURALIA si klade za cíl především:

  • poskytování stáží a kvalifikace průvodcům v oblasti eko-turismu
  • poskytnutí zázemí eko-turistickým aktivitám v oblasti Kapverdských ostrovů
  • průzkum přírodních a kulturních zdrojů z ekonomického a turistického hlediska za pomoci využití moderních prostředků a možnost jejich udržitelného využívání
  • podporu spolupráce mezi souostrovími Makaronézie (Kanárské ostrovy – Kapverdské ostrovy), která má napomoci k dosažení regionální soudržnosti a k zachování životního prostředí i při rozvoji cestovního ruchu

a jeho aktivity můžete sledovat také na facebookovém profilu, na který se „prokliknete“ zde >>

A jaké jméno byste dali „své“ karetce vy? 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *