TARRAFAL: Peklo v ráji

Tento víkend je to přesně 80 let od vzniku kázeňského zařízení v Tarrafalu na kapverdském ostrově Santiago, jehož branami prošli první političtí vězni 29. října roku 1936.

TARRAFAL: Peklo v ráji

V malebné vesničce Tarrafal na nejzápadnějším cípu ostrova Santiago, kde oceán lemují pláže s kokosovými palmami, by zajisté nikdo nečekal vězeňské zařízení s režimem koncentračního tábora.

A přesto právě zde, daleko od hlavního města Praia, v té době ještě portugalské kolonie Kapverdy-Guinea Bissau, začali Portugalci v roce 1936 s výstavbou káznice s obzvláště tvrdými podmínkami.

Ještě v tom samém roce prošli branami tábora první vězni. Zpočátku se jednalo o pachatele obzvláště závažných zločinů, které záhy doplnili oponenti fašizujícího systému vlády portugalského diktátora jménem António de Oliveira Salazar, podobného tomu frankistickému ve Španělsku.

Zprvu portugalské osazenstvo tábora bylo brzy „obohaceno“ o Angolany, Guinejce z Guinea-Bissau a také Kapverďany, kteří si dovolili oponovat zavedenému establishmentu koloniální správy.

Zároveň došlo k nastolení tvrdých podmínek zacházení s trestanci a k zavedení nucených prací v nedaleko zbudovaném pracovní táboře Chão Bom.

Vězňům byla systematicky odmítána možnost kontaktu s rodinami, lékařská péče i dostatečný přísun pitné vody a potravin.

Při sebemenším projevu odporu byly uplatňovány ty nejtvrdší tresty v podobě mučení či samotky v tzv. „Lednici“, kde byl internovaný de facto zaživa pečen slunečním žárem.

Velmi rychle se věznici Tarrafal začalo přezdívat Tábor pomalé smrti a jako prevence proti případnému organizovanému odporu byli zadržovaní internovaní odděleni podle země původu.

Přes veškeré snahy věznitelů dementovat zprávy o špatném zacházení s nedobrovolnými obyvateli tábora se informace o tarrafalském zařízení dostaly i na půdu OSN a o tábor se začal zajímat Červený kříž.

K jistému zlepšení došlo v letech 1956-57, ovšem s protikoloniálními tendencemi v portugalské Africe a izolacionismu portugalského režimu došlo k znovunastolení tvrdých podmínek pro osazenstvo tábora.

Ke zmírnění došlo až těsně před pádem diktátora Salazara a tábor byl následně uzavřen v roce 1975, tedy v tom samém roce, kdy Kapverdské ostrovy vyhlásily nezávislost na Portugalsku.


Tomáš Vild - profilovka

Autorem článku „TARRAFAL: Peklo v ráji“ je: TOMÁŠ VILD

Narozen v roce 1983 v Plzni. Filolog, amatérský biolog a toho času průvodce na Kapverdách, ostrov Boa Vista. Vášnivý obdivovatel endemické fauny i flóry a cestovatel se slabostí pro literaturu a berberskou kulturu.

Trestnice Tarrafal byla prohlášena v r. 2006 národní památkou Kapverdské republiky a později dokonce i památkou pod patronací UNESCO – jako připomínka ceny za svobodu, kterou zaplatili nejen Kapverďané ale i Angolané a Guinejci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *