NEDĚLE PO KAPVERDSKU

Dnes je neděle. Na Kapverdách, pracujete-li v cestovním ruchu – a že téměř všichni pracují v cestovním ruchu, to ale vlastně nic moc neznamená. Neděle neneděle, když je třeba, jde se do práce.

Setkávám se občas s mylnou domněnkou Evropanů, že Kapverďané jsou „nemakačenka“, ale opak je pravdou.

Místní se nezastaví, pracují jako motorové myši od rána do večera a často i víc než 12 hodin denně. Někteří z nich mají dokonce zaměstnání dvě nebo tři, aby vůbec zvládli uživit své početné rodiny. Mít práci znamená pro Kapverďany všechno – víc, než mít kde hlavu složit. Přespat se totiž dá, vzhledem k místnímu klimatu, téměř kdekoli.

Jak to ale vypadá, když se vám, jakožto Kapverďanovi, podaří mít volnou neděli?

FESTA & DOMINGÃO!

(čtěte fešta & domingau)

Kapverďané milují festas a milují domingão, protože se rádi druží a milují svou rodinu nade vše.

Ale cože to vlastně v tu neděli dělají?

Festa znamená v portugalštině/kreolštině oslava. V neděli se všichni známí, přátelé a rodinní příslušníci sezvou třeba na pláž nebo k někomu domů, na střešní terasu nebo si půjčí auto a jedou na výlet, kde si najdou vhodné místo pro oslavu volného dne. Toho, že jsou na světě. Toho, že se dožili další neděle.

Každý přispěje svou troškou do mlýna. Někdo přinese hrnec (často vysokoobjemový, který připomíná spíš ten z velkovývařovny či závodní kuchyně), někdo víno, někdo kukuřici, trochu zeleniny, vepřového… ryby se naloví na místě nebo někde po cestě a pak se – za stálého popíjení vína, džusu či místní pálenky z cukrové třiny – tzv. grogu a ponche (čtěte ponče), připravuje na ohni cachupa (čtěte kačupa) – národní pokrm z kukuřice, nebo se griluje.

Samozřejmě nesmí chybět ani zpěv, hra na kytaru nebo hlasitá reprodukce místní hudby v rytmu funaná či kizomby linoucí se z mp3 přehrávačů sofistikovaně napájených přes zdířku zapalovače přistavených terénních pickupů.

Prostě a jednoduše festa! Víno, ženy, zpěv a cachupa! Na světě jsme jen jednou. Je jen tady a teď, žádné strasti každodenního boje o přežití. Musí se oslavit, že jsme se dožili dalšího dne, dalšího týdne a jsme za to Bohu vděční.

Však když někomu z místních řeknete: „Tak zítra nashledanou!“, odpoví vám: „Se Deus quiser!“ (čtěte s deuš kizer), tedy: „Dá-li Bůh!“ – doslovně: „Bude-li Bůh chtít!“

Tady se žije okamžikem. Ze dne na den. A s vědomím, že každý okamžik může být ten poslední. Nic totiž nezáleží na tom, jak my si usmyslíme. Všechno záleží na tom, jak si usmyslí TAM nahoře.

My, Evropané, na to často v každodenním shonu zapomínáme. Ale neměli bychom. A neměli bychom zapomínat ani na své blízké.

Kapverďané jsou se svou rodinou a přáteli denně v kontaktu, ačkoli je rozděluje oceán i kontinenty.

Potřebují k tomu chytrý telefon, internet v mobilu za pár escudos a v neděli domingão.

Většina Kapverďanů má část rodiny žijící v zahraničí – především v Portugalsku, Holandsku, Lucembursku a Itálii. Někteří dokonce i v USA – hlavně v Bostonu, v Massachusetts. Za mezinárodní hovory by se nedoplatili, ale díky Bohu za chytré telefony a nové technologie! Bez Facebooku/Messengeru, WhatsAppu a Viberu ani ránu! 😉

Při vnitrostátních hovorech zase platí, že bez DiBorla v týdnu a Domingão v neděli se prostě neobejdete. DiBorla jsou speciální tarify místního operátora CV Móvel, které si můžete aktivovat kdykoli v průběhu týdne a volat si například hodinu v průběhu 24 hodin od aktivace s vybraným telefonním číslem v rámci sítě za 50 escudos, tj. za necelých 0,50 EUR, nebo klidně i non-stop s vybraným číslem v rámci sítě v průběhu 7 dnů od aktivace za pouhých 300 escudos, tj. za necelá 3 EUR.

No a Domingão? Aktivujete-li si tento tarif za 100 escudos – a je to možné pouze v neděli (portugalsky/kreolsky domingo – čtěte domingu), pak si můžete volat celou neděli od 00:01 od rána do 23:59 do večera se všemi telefonními čísly v rámci sítě, jak dlouho budete chtít.

Co to v praxi znamená?

Že celou neděli, ať jste kdekoli, všude budete potkávat Kapverďany s telefonem doslova přilepeným u ucha. V práci, na feště, všude.

Hodinu mluví s maminkou žijící na ostrově Santo Antão, půl hodiny s jednou sestrou, která žije na ostrově São Vicente, dvacet minut s druhou, třetí, čtvrtou… A při tom druhou rukou míchají cachupu, přikládají na oheň, loví kraby… přerušují hovor a s omluvou, že zavolají za chvíli přijímají hovor přes Messenger od synovce z Lucemburska a hned poté od bratra z Portugalska… když tu najednou spojení přeruší příchozí vnitrostátní hovor od bratrance ze Santiaga…

Mám ráda neděle. Manžel se zabaví a kdo si hraje, nezlobí 😉

Ostatně, i mně a mou rodinu a přátele od sebe dělí oceán a kontinenty. I já mám chytrý telefon, v něm internet za pár escudos a spoustu aplikací na psaní zpráv a telefonování za hubičku, takže ani já se v neděli nenudím.

Snažím se totiž pochytit alespoň něco málo od místních a naučit se vážit si přítomného okamžiku a svých blízkých.

Protože…

… právě na nich záleží!

 

4 thoughts on “NEDĚLE PO KAPVERDSKU

  • Lucie D. Silva píše:

   Děkuji Vám za komentář, Libore. Moc mne potěšil a povzbudil k dalšímu psaní – snad se bude líbit.

 1. Pavlína píše:

  Dobrý den, před týdnem jsme se vrátili ze Salu a nic do mě není. Kapverdy mě semlely a teď o nich hltám, co kde najdu. Pro nás Evropany překrásné moře, pro místní ne zrovna lehký život. Vymýšlím, jak se tam ještě letos v listopadu dostat znovu a všechno je na dobré cestě. Zatím alespoň lovím po internetu a bojuju s výslovností portugalštiny, ale ono to půjde. Poraďte mi, je na Salu pobočka ACUBu? Už jsem o nějakých pastelkách a podobných věcech přemýšlela, než jsme jeli, ale nakonec jsem to odpískala z důvodů, které zmiňujete. Ovšem, jestli budeme moci smysluplně pomoci, rádi naše plány oprášíme a něco přivezeme. Děkuji. Pavlína V.

  • Lucie D. Silva píše:

   Dobrý den, Pavlíno, děkuji Vám za sdílení zážitků z dovolené. ACUB je fenomén, který je lokální pouze na ostrově Boa Vista. Na Salu jsou školky, školy a dětská centra, kam lze školní potřeby donést, ale nevím o žádné asociaci, která by byla tak dobře organizovaná jako ACUB. I proto byla asociace vyhlášena za nejlepší projekt na Kapverdách v kategorii komunitních asociací v r. 2017. Pokud se budete chtít o poměrech na Kapverdách dozvědět více, můžete mne kontaktovat prostřednictvím emailu blog(@)luciedelgadosilva.com a nebo skrze soukromou zprávu na FB stránce Kapverdy & Kapverďané. Ráda Vám pomůžu prokousat se i výslovností portugalštiny 😉 Lucie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *