OURIL A PRAVIDLA HRY

Ouril (nebo také uril) je logická desková hra, kterou kapverdští muži milují stejně, jako grogue a rybaření. V různých zeměpisných šířkách se jí říká jinak a dokonce i pravidla hry se geograficky liší (krásně zpracovanou stránku o variantách ourilu a jeho pravidlech, vč. typů hracích desek, najdete zde – v angličtině, a můžete si i zahrát – je libo partičku? 🙂 ).

Sem, na Kapverdy, se ouril dostal z oblastí na západním pobřeží Afriky s otroky – obyvateli z kontinentu, které portugalští kolonizátoři přiváželi od konce 15. století – především na ostrov Santiago. Ten se stal jejich hlavním překladištěm na cestě do latinské Ameriky.

Pravidla hry

Hry se mohou zúčastnit pouze dva hráči. Hrací deska se skládá ze dvou částí, z niž na každé se nachází 6 důlků, tzv. curraly – tedy česky ohrady. Podle místních je totiž ouril analogií k často zapeklitým sousedským sporům o dobytek.

Do každé ohrady patří na počátku hry čtyři kusy dobytka, které jsou tradičně symbolizovány semeny sapanu (Caesalpinia bolduc, popř. Caesalpinia major), kterému se v kreolštině lidově říká ourinzeira (čtěte ourinzejra).

cropped-OrilheaderZdroj: www.cvraiz.com

Každý z hráčů tedy začíná s 24 kusy dobytka: První hráč vezme z jednoho důlku na své straně hrací desky všechna semena a rozhodí je po jednom v protisměru hodinových ručiček do po sobě jdoucích jamek. Stejně postupuje i protihráč a hráči se střídají.

Pokud hráč rozhodí semena na protihráčově straně tak, že poslední ze semen spadne do jamky, kde bylo původně jedno nebo dvě semena (tzn., že nyní jsou v ní dvě nebo tři semena), vyhrává a obsah jamky patří jemu. Z jamky je vyjme a položí si je před sebe.

Pokud se tak stane v rámci jednoho tahu i u po sobě jdoucích jamek předcházejících jamce, do které hráč hodil poslední semeno na protihráčově straně, vyhrává i tato semena.

Pozor ale! Pokud hráč nashromáždí v jedné jamce více než 12 semen, pak při rozhazování do po sobě jdoucích jamek „přeskočí“ tu, ze které semena vyjmul – tato jamka tedy zůstane prázdná.

Hra pokračuje – na tahu je protihráč.

Ke konci hry může nastat situace, kdy jeden z hráčů při tahu rozhodí všechny své „kameny“ tak, že mu na jeho polovině hrací desky nezbyde nic. V tom případě je protihráč v bezprostředně následujícím tahu povinen rozhodit své „kameny“ tak, aby svému protivníkovi přihrál na jeho stranu alespoň jedno semínko ourinzejry.

Pokud to není možné, hra končí.

Kdo vyhrál?

Ten, kdo získal nejvíce semen, tedy ten, kdo se zmocnil nejvíce kusů sousedova dobytka.

Mimochodem, věděli jste, že na každého obyvatele Kapverdských ostrovů připadají v průměru dvě kozy?

🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *