JAK SE NA KAPVERDÁCH SLAVÍ VÁNOCE?

Oslavy svátků vánočních se na Kapverdách podobají těm našim a Kapverďané dokonce slaví Štědrý večer 24. prosince, stejně jako my v ČR, kdy se celá rodina sejde ke štědrovečerní večeři.

Štědrovečerní večeře

Zatímco u nás v ČR jsou pokrmy na štědrovečerním stole tradiční a nesmí chybět rybí polévka, kapr/řízky s bramborovým salátem a nebo kuba, na Kapverdách žádné vyloženě tradiční pokrmy nenajdeme. To proto, že každá rodina má jinou životní úroveň a tedy i různé možnosti.

Vždy však platí, že k večeři se na štědrovečerním stole objeví pokrmy, které si rodina v průběhu roku jen tak nepřipraví. Tím získává štědrovečerní večeře na výjimečnosti.

V rodinách s vysokou životní úrovní, především ve větších městech, jako je např. Praia nebo Mindelo, můžeme najít na štědrovečerní tabuli krocana a mořské plody s nejrůznějšími přílohami. Mnohé majetnější rodiny si také rezervují s předstihem slavnostní večeře v restauracích, kde si užívají slavnostní atmosféry a rodinné pospolitosti.

V chudších rodinách se na štědrovečerním stole objevují pokrmy z ryb, ale i z kuřecího a kozího masa s rozmanitými přílohami, jako je dušená zelenina, rýže, hranolky, feijoada (omáčka z fazolí), salát atp. Na vánočním stole také často nechybí ani kuskus (couscous – nahrubo namletá kukuřičná mouka tradičně připravovaná v hliněné nádobě nad parní lázní) podávaný nejlépe za tepla s máslem, papájovou marmeládou a kozím sýrem.

Co se týče sladké tečky, dezerty se často různí – od ovocných salátů přes puding z kozího sýra až po čokoládové a jiné dorty a koláče (např. mrkvové, banánové či pomerančové). Nicméně, na štědrovečerní tabuli by neměl chybět tzv. Bolo de Rei, tedy Králův nebo královský koláč, který si místní pečou buď sami doma a nebo si jej lze s dostatečným předstihem objednat ve specializovaných pekařstvích/cukrářstvích, kterým se říká Pastelaria.

Bolo de Rei

Bolo de Rei je, dá se říci, sladké máslové pečivo, které je vlastně kombinací naší vánočky, mazance a biskupského chlebíčku. Má formu těsta stočeného do kruhu, který připomíná královskou korunu, tím spíše, že je hojně ozdoben kandovaným ovocem.

Bolo de Rei bylo původně pečivo typické pro oslavy na Tři krále a na Kapverdy se dostalo, jak jinak, než z Portugalska 🙂 Dříve se do tohoto pečiva zapékala nějaká drobnost a jeden vlčí bob – luštěnina, které se také česky říká lupina (portugalsky fava). Ten, kdo ve svém kousku koláče našel onu drobnůstku, měl po celý rok štěstí. A ten, kdo našel vlčí bob, musel pro rodinu připravit Bolo de Rei napřesrok 🙂

Dnes už se do koláče nic nezapéká a z tříkrálového pečiva se stalo pečivo typické pro vánoční svátky.

Po večeři

Po štědrovečerní večeři, která se někdy protáhne, se chodívá na mši. Mše svatá probíhá od 22 hodin do půlnoci. A přestože Kapverďané jsou v drtivé většině katolíci, ne všichni se mše zúčastňují. Někteří zůstávají doma s rodinou a rozbalují dárky, které jim nadělil Pai Natal (Otec Vánoc) pod stromeček. Ano, i na Kapverdách se zdobí stromeček. Většinou tedy umělý smrček.

Nicméně, co se vánoční výzdoby na Kapverdách týče, kreativitě se meze nekladou. Komu se poštěstilo strávit dovolenou na Kapverdách kolem Vánoc, jistě mi dá za pravdu. Na akáciích visí nafouknuté celofánové vnitřky krabic od vína či vody, hvězdy vyrobené ze spodních částí pet lahví, zvonky z vrchních částí pet lahví, sněhuláci slepení z plastových kelímků, Santa Klausové z bójek, stromečky z pet lahví od Coca-Coly naplněných vodou, aby při poryvech větru neodletěly a nebo dokonce i stromečky z na sebe naskládaných různě velkých pneumatik natřených nazeleno…

Když jsou dárky rozbaleny, děti jdou spát a dospělí vyráží za zábavou na diskotéku či na místní tancovačku, která začíná kolem druhé hodiny ráno a trvá déle, než obvykle. Klidně i do 10 hodin dopoledne 🙂 Cestou domů si totiž místní ještě navzájem přejí krásné svátky, tedy Boas Festas!

Boží hod

Po prokřepčené noci z 24. na 25. prosince se rodina opět sejde ke sváteční tabuli, tentokrát k obědu, který se protáhne často až do večera. Poté si Kapverďané trochu odpočinou a po půlnoci opět vyrážejí do barů a na diskotéky slavit svátky až do rána 🙂

Tak tedy, FELIZ NATAL & BOAS FESTAS!

A pokud slavíte Vánoce zrovna na Kapverdách, buďte, prosím, k místním a jejich dochvilnosti v tomto období shovívaví 🙂

Vím, o čem mluvím. Kdysi jem totiž na 25. prosince od 9 hodin naplánovala výlet na pláže Santa Monica a Varandinha a nestačila jsem se divit 🙂

Z hotelu jsme vyjížděli s cca hodinovým zpožděním a řidiči mi usínali za jízdy. O zbytkovém alkoholu v krvi asi lépe ani nemluvit…

 Cabo Verde, No Stress!

 

2 thoughts on “JAK SE NA KAPVERDÁCH SLAVÍ VÁNOCE?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *