VLÁSKY NAŠÍ MALÉ ČERNOVLÁSKY

Pozorní čtenáři blogu Kapverdské ostrovy zblízka vědí, že jsem vyvdala tři nádherné kapverdské děti: dva kluky a jednu holčičku. Někteří je možná viděli i na vlastní oči 🙂

Žijí sice s maminkou na ostrově São Vicente, ale minimálně letní prázdniny trávíme společně a ačkoli se vídáme jen párkrát do roka, máme spolu velmi pěkný vztah a učíme se jeden od druhého.

Loni se nám o děti, které nás přiletěly navštívit na ostrov Boa Vista, starala manželova sestra, jelikož jsme byli velmi pracovně vytíženi.

Měla jsem možnost se od ní mnohé přiučit – především, jak udělat za relativně málo peněz hodně gastro-muziky v místních podmínkách, kde vlastně neseženete žádné kvalitní suroviny a to, co seženete, je buď shnilé, nebo prošlé, bez vitamínů a ještě nehorázně drahé.

K péči o vlasy naší desetileté holčičky jménem Ladinha (čtěte Ladyňa), jsem se loni ale ani nestihla propracovat.

Hřeben a její vlásky se mi dostaly pod ruku minulý rok jen jednou a všechny tři děti se mému „výkonu“ vysmály.

Jen udělat pěšinku uprostřed hlavy mi trvalo přes dvacet minut… Nakonec musela vlasy Ladyně upravit teta Francisca (čtěte Fransiška), tedy Františka.

No a letos? Letos jsme se o děti starali sami.

„Adopce nablízko“

Že to bude náročné, s tím jsem samozřejmě počítala. Nakonec se však ukázalo, že to zas až tak strašné není a nebude – děti jsou vychované: samy od sebe uklízejí, myjí nádobí, zametají, vytírají, stelou jako profesionální pokojské v 5* hotelu, chodí nakupovat, pomáhají při vaření a krásně se starají jeden o druhého a vzájemně si pomáhají.

Samozřejmě, že je to někdy náročnější a bez trochy křiku se situace neobejde, ale nakonec vždycky všechno dobře dopadne a na to, že jsme se stali najednou z dvoučlenné rodiny rodinou pětičlennou, myslím, že to zvládáme na jedničku.

I já jsem se nakonec popasovala se svou noční můrou, a to – s úpravou afro-vlásků.

Nic jiného mi ani nezbylo. Nouze mě naučila plést copánky 🙂

Zkrocení divokého AFRA

Představte si, jaký byl asi můj výraz, když za mnou Ladyňa přišla zhruba po pěti dnech od příjezdu s tím, že už si opravdu, ale opravdu musí rozplést copánky a umýt vlasy…

Dívala se na mě upřeným pohledem a já jí ho oplácela se zděšením v očích: „Ale já… co když zajdeme někam do salónu a tam Tě učešou?“, snažila jsem se vyhnout svojí noční můře.

 

„Ale teto Lusy, neboj, já Ti pomůžu. Jednou se to budeš muset stejně naučit…“, a započaly jsme – za asistence obou jejích bratrů – skoro tříhodinovou procedůru.

Samozřejmě, zkušená Kapverďanka by to měla za sebou raz dva – během hodiny, maximálně za hodinu a půl.

Mně to ovšem trvalo dlouho předlouho, ale nakonec jsem se v potu tváře překonala:

  • rozmotali jsme všechny copánky, do kterých měla Ladyňa vlasy spletené (rozplétali jsme všichni čtyři: já, Ladyňa i Labirit s nejmenším Puntukem; to aby nám to šlo rychleji od ruky); celkový čas cca 20 minut
  • rozčesávání vlasů hřebenem s velkými zuby mi trvalo cca 10 minut
  • mytí vlasů probíhalo v několika fázích (mytí šamponem a velmi důležitá aplikace kondicionéru a následné rozčesávání) – celkový čas cca 30 minut
  • po „vyždímání“ vlasů a jejich osušení ručníkem bylo třeba vlasy OPĚT rozčesat – dalších cca 7 minut
  • a následovala aplikace vazelíny, aby vlasy nebyly tolik vysušené a – samozřejmě – další rozčesávání; celkový čas cca 25 minut
  • samostatná úprava: rozdělení vlasů na čtverečky/trojúhelníčky, splétání do copánků a aplikace gumiček a korálků – celkový čas cca 1,5h

Výsledek na poprvé docela ušel – posuďte sami 🙂 

2016-08-21_17-00-361

Napodruhé už nám to šlo lépe a rychleji 🙂

2016-10-02_15-47-05

Ale samozřejmě – k dokonalosti mají mé kadeřnické výkony ještě hodně daleko!

A tak, než děti letěly zpátky domů, nechali jsme Ladyňu raději učesat od místních „profesionálek“ 🙂

2016-08-31_16-09-27

Proč si vlastně místní ženy splétají vlasy do copánků?

Odpověď je jednoduchá – z praktických důvodů. Do rozpuštěných kudrnatých vlasů připomínajících hromadu chemlonu, tzv. afra, se chytá všudypřítomný prach a písek, vlasy se větrem cuchají a „dredatí“ a je poté velmi náročné je rozčesat.

Navíc, pokud vlasy spletete do copánků, nemusíte se o ně starat zhruba týden, nebude vám při místních tropických teplotách takové vedro a zabráníte tak i nadměrnému pocení.

Ze splétání vlasů, které má původně hlavně praktický význam, se postupně stala společenská událost.

Především v neděli, v den, kdy má většina Kapverďanů volno, můžete při procházce místními vesničkami a městečky vidět Kapverďanky posedávající ve stínu na zápraží, kterak splétají svým dcerkám, kamarádkám či jinak spřízněným ženským duším, vlasy do copánků, popř. si navzájem aplikují do vlasů vazelínu a jiné kosmetické produkty na hydrataci svých krásných černo-černých vlasů.

V copánky se splétají vlasy spíše menším holčičkám, mladé dámy si z vlasů vytvářejí tzv. donet (tedy „koblížek“, resp. drdůlek), jiné si vlasy „jen“ stáhnou gumičkou či šátkem/stuhou a vytvoří si tak na hlavě tzv. afro-puff (na tutorial video vzdáleně připomínající „můj boj“ se můžete podívat zde), nebo jednou za měsíc zajdou do salónu, kde si nechají do vlasů vplést umělé vlasy a kadeřnice jim na hlavách vytvářejí hotová umělecká díla.

Jsou však i takové expertky, které si náročně vypadající účesy dokážou na hlavě stvořit samy – jako například tato a spousta dalších.

Na youtube kanálech můžete najít nejrůznější tutorial videa s podrobnými návody „jak na to“, ale věřte mi, že málokterá Evropanka dokáže zkrotit divoké afro.

Ale když se chce, s trochou TRPĚLIVOSTI a PRAXE jde všechno. Jen je třeba vzdát se – alespoň v počátcích – perfekcionalismu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *